Νίκη… στο τέλος

Η Νίκη Βόλου πήρε τη νίκη με κεφαλιά του Βέρτζου στα τελευταία λεπτά της φιλικής αναμέτρησης με τον Φωκικό. Η Νίκη Βόλου πήρε τη νίκη με κεφαλιά του Βέρτζου στα τελευταία λεπτά της φιλικής αναμέτρησης με τον Φωκικό.

Με γκολ του Βέρτζου επικράτησε με 1-0 του Φωκικού στο φιλικό του Βόλου. Ο Αγγελος Βέρτζος στα τελευταία λεπτά σημείωσε το μοναδικό γκολ στη φιλική νίκη της ομάδας του Βόλου επί του Φωκικού.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έκαναν πολλές φάσεις και κράτησαν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Αν είχαν καλύτερες επιλογές στην τελική προσπάθεια θα έπαιρναν πιο γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ και βέβαια ίσως να έφταναν σε μεγαλύτερη νίκη. Από την άλλη πλευρά ο Φωκικός δεν απείλησε σε πολλές περιπτώσεις, είχε πρόβλημα στη μεσαία γραμμή και για αυτό το λόγο ο Κριστόφ Βαζέχα προχώρησε στην αλλαγή του Ν’ Γκουεμ. Αρκετές φάσεις δημιουργήθηκαν με τις πρωτοβουλίες που πήρε ο Ευσταθίου.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

4’ ο Ευσταθίου βγήκε από δεξιά, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε παράλληλα από την εστία

10’ Πορτουλίδης κάθετη στον Φλίγκο, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ

12’ εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου με πάσα στον Ριζογιάννη που έδωσε στον Σκούφαλη που έκανε σουτ έξω από την περιοχή λίγο δίπλα από το δοκάρι

20’ σέντρα Ριζογιάννη, Πορτουλίδης σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Γεωργίου έδιωξε

32’ εκλεψε ο Κυριάκος και έκανε το σουτ εκτός περιοχής που έφυγε άουτ

37’ ο Ευσταθίου βγήκε από δεξιά με τον τερματοφύλακα, έκανε λάθος κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Καρακούσης

63’ σουτ του Ψιάνου έφυγε άουτ

71’ σέντρα του Τάντιτς, λάθος εκτίμηση του Παπαζούδη, αλλά ο Λαζαρίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή

77’ ο Ψιάνος βρήκε τον Κυριάκο στην μεγάλη περιοχή που έφυγε άουτ

81’ σουτ του Ριζογιάννη στην αγκαλιά του Γεωργίου

86’ εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς, σουτ του Κυριάκου και ο Γεωργίου έδιωξε σε κόρνερ

87’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Τάντιτς άνοιξε στον Κυριάκο που έκανε την σέντρα και ο Βέρτζος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Καρακούτσης, Ψιάνος, Βέρτζος, Καρατζάς (85’ Αργύρης), Μήτσης, Ριζογιάννης (84’ Χάμος), Τάσιτς (60’ Μκρτσιάν), Σκούφαλης (68’ Ρόππας), Κυριάκος, Πουρτουλίδης (60’ Λαζαρίδης), Φλίγκος (60’ Τάντιτς)

ΦΩΚΙΚΟΣ: Γεωργίου, Θωμόπουλος (60' Χαλούλος), Εσόνο (55’ Αργυρός), Παπαζούδης, Κωστόπουλος, Ν’ Γκουέμ (53’ Λίτσος), Ταμπάκης, Σκαρίμπας (85' Ρεντζής), Αμπντουραχμάνι (75' Γκόμες), Μπουλούλης (46' Θέος), Ευσταθίου (80' Γεωργουσόπουλος)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΜΑΡΙΑ ΜΟΣΧΟΝΑ

Last modified onΚυριακή, 16 Σεπτέμβριος 2012 23:14